CSSP-NEPTANC-MO-2023-0270

A Bocskai Néptáncegyüttest működtető Hajdúböszörményi Bocskai Néptáncegyüttes Baráti Körének Egyesülete szakmai beszámolója a CSSP-NEPTANC-MO-2023-0270 azonosítószámú pályázathoz az együttes tevékenységeiről. Az elmúlt év során a Bocskai Néptáncegyüttes számos hazai és nemzetközi eseményen vett részt, jelentős sikereket ért el versenyeken, és számos közösségi eseményt szervezett. Ezen tevékenységeink színvonalas megvalósítása nem lett volna lehetséges a Csoóri Sándor Alap támogatása nélkül, amely nélkülözhetetlen anyagi hátteret biztosított számunkra.

2023. augusztus 12-én Molnár Balázs, a Bocskai Néptáncegyüttes tagja, fantasztikus teljesítménnyel a II. helyezést érte el a XI. Derecskei Verbunktalálkozó Szólóverbunkok versenyén felnőtt kategóriában. Augusztus 17-18-án a néptáncegyüttes részt vett a XXIX. Hajdúhéten, ahol a „FolkPont” program keretében kézműves és közösségi programokat szerveztünk gyerekek részére. Augusztus 19-én, Szent István király és az Új kenyér ünnepén Polgáron a „Táncmozaikok a Kárpát-medencében” című műsort mutatták be a Bakator zenekarral közösen.

2024. május 11-én rendezzük meg a XII. Hajdúböszörményi Gyermek- és Ifjúsági Néptáncfesztivált és a Hajdú-Bihar Vármegyei ÖRÖKSÉG Néptánctalálkozót Hajdúböszörményben, a Sillye Gábor Művelődési Központban. A program részeként kézműves kirakodóvásárt is szervezünk, ahol a résztvevők különböző népi termékeket vásárolhatnak, ezáltal is közelebb hozva a népi kultúrát a látogatókhoz.

Szeptember 3-án a helyi intézményekben toborzó eseményt tartottunk, mely során közel 400 gyermeknek mutattuk be a néptánc szépségeit, növelve utánpótlás csoportjaink létszámát. Ezen esemény különösen fontos volt számunkra, hiszen a fiatal generációk bevonása és megszólítása nélkülözhetetlen a néptánchagyományok megőrzése érdekében. Szeptember 13-án részt vettünk a városnapi felvonuláson, ahol a város lakói előtt is bemutathattuk tudásunkat és elkötelezettségünket a néptánc iránt.

Szeptember 26-án Dudás Dávid, a Magyar Táncművészeti Egyetem adjunktusa tánctechnikai tréninget tartott az Ifjú Bocskai Táncegyüttesnek. Ezen tréningek jelentős mértékben hozzájárultak táncosaink technikai fejlődéséhez és művészi kifejezőkészségének növeléséhez. Október 9-én táncházat szerveztünk a Bocskai István Általános Iskolában, mely esemény célja a néptánc iránti érdeklődés felkeltése és a közösség összekovácsolása volt. Október 21-én felléptünk a Bethlen Gábor Általános Iskola Alapítványi Bálján, ezzel is támogatva az iskola jótékonysági céljait.

Október 26-án a Csűrdöngölő Zenekarral közösen tartottunk táncházat, amely során a résztvevők nemcsak a néptánc lépéseit sajátíthatták el, hanem a népzene varázslatos világával is megismerkedhettek. Október 28-án részt vettünk a hagyományos behajtási ünnepen a Fürdőkertben, ahol fellépésünkkel színesítettük a rendezvényt és hozzájárultunk a hagyományok ápolásához.

November 18-án Kisújszálláson a Néptáncosok Területi Bemutató Színpadán Nívódíjas táncegyüttes minősítést szereztünk, amely elismerés a táncosaink kitartó munkájának és magas színvonalú előadásunknak köszönhető. December 16-án és 18-án karácsonyi előadást tartottunk „Serkenj lelkem mély álmodból” címmel, melyre egyetlen nap alatt az összes jegy elkelt, így két alkalommal adtuk elő. Több mint 850 néző láthatta a műsort, amelynek sikere ismételten bizonyította a néptánc iránti érdeklődést és elkötelezettséget.

December 21-én a férfi táncosok betlehemeztek a táncos családoknál, amely hagyományőrző tevékenység különösen fontos számunkra, hiszen általa továbbadhatjuk a régi szokásokat és értékeket a fiatalabb generációk számára.

2024 februárjában a VIII. Mikepércsi Béres András Szólótáncversenyen utánpótlás csoportjaink öt párja képviselte magát, kiváló eredményekkel. Fehér Nóra és Katonka Hédi ezüst minősítést, Sőrés Boglárka és Nyitrai Zalán bronz minősítést, Kathi Sarolta és Csige László arany minősítést, Zámbó Bianka és Molnár Máté arany minősítést, míg Oláh Hanna és Molnár Balázs kiemelt arany minősítést nyert. Ugyanebben az időben Kujbus Tamara az Országos Művészeti Tanulmányi Versenyen az V. korcsoport 1. helyét és az Örökség Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Népművészeti Egyesület különdíját hozta el. Ezek az eredmények mind az együttesünk elhivatottságának bizonyítékai.

Újra megrendeztük a Táncoló Hajdúk Néptáncfesztivált Hajdúböszörményben, ahol kiváló együttesek léptek fel a megyéből és azon kívül. A fesztivál célja egy szakmai találkozó szervezése néptáncegyüttesek számára a Hajdúk Fővárosában, valamint igényes programmal, kellemes és hasznos időtöltés biztosítása a néptáncot és népzenét kedvelők számára. A fesztivál központi zenekara a Bürkös Zenekar volt, akik kiváló zenei kíséretet biztosítottak a fellépő csoportoknak.május 11-én rendezzük meg a XII. Hajdúböszörményi Gyermek- és Ifjúsági Néptáncfesztivált és a Hajdú-Bihar Vármegyei ÖRÖKSÉG Néptánctalálkozót Hajdúböszörményben, a Sillye Gábor Művelődési Központban. A program részeként kézműves kirakodóvásárt is szervezünk, ahol a résztvevők különböző népi termékeket vásárolhatnak, ezáltal is közelebb hozva a népi kultúrát a látogatókhoz.

Július 1-7. között részt vettünk a Primorskoi Nemzetközi Néptáncfesztiválon, ahol ismételten nemzetközi szinten is bemutathattuk tehetségünket és megismerkedhettünk más nemzetek néptánchagyományaival. Az 56. Hortobágyi Lovasnapok keretein belül több kiváló együttessel közösen részt vettünk az esti előadáson, amelyet Katona Gábor, a Csokonai Nemzeti Színház koreográfusa készített „Hortobágy dicső rónaság te vagy az Isten homloka” címmel.

Fontosnak tartjuk, hogy tevékenységeink során nemcsak a néptánc művészi oldalát mutassuk be, hanem közösséget is építsünk. Ennek érdekében számos közösségi programot szervezünk, amelyek erősítik a csoport összetartozását és közös élményeket biztosítanak a tagok és családjaik számára. Ilyen például az évente megrendezett együttes disznótor, amely egy családi nap keretében zajlik, és nemcsak a néptáncosok, hanem családjaik és barátaik is részt vehetnek rajta. Ezen események hozzájárulnak a közösség építéséhez és a hagyományok közös ápolásához.

Összegzésként elmondható, hogy a Bocskai Néptáncegyüttes 2023-as és 2024-es tevékenységei során számos hazai és nemzetközi eseményen vett részt, kiváló eredményeket ért el versenyeken, és jelentős közösségi eseményeket szervezett. Az együttes munkája hozzájárult a néptánc hagyományainak megőrzéséhez és népszerűsítéséhez, különösen a fiatalabb generációk körében. Büszkék vagyunk táncosaink elkötelezettségére és eredményeikre, melyek tovább erősítik a Bocskai Néptáncegyüttes hírnevét és elismertségét. A Csoóri Sándor Alap támogatása nélkül nem tudtuk volna ilyen színvonalon működtetni az együttest, ezért külön köszönettel tartozunk a pályázat nyújtotta anyagi támogatásért, amely nélkülözhetetlen volt tevékenységeink megvalósításához és fejlesztéséhez.