TÖRTÉNETI ÁTTEKINTÉS
Bartók, Kodály országában a néptánckultúránk megmentése csak az 1930-as években kezdődött. Az 1951-ben megszervezett Magyar Állami Népi Együttes új lendületet adott: szinte minden valamit magára adó község, város, üzem, szövetkezet, iskola indított néptánccsoportot. Hajdúböszörményben 1952-ben Kovács Imrénét kérték fel néptánccsoport szervezésére.
A művelődési ház rendszeres fellépéseket biztosított számukra. A társadalmi-politikai ünnepségek állandó, sikeres szereplői voltak.
Barátságok formálódása … és több?!
Bársony András vezette a csoportot, aki a szakmai következetessége, határozottsága mellett igazi baráti közösséggé formálta a tagokat. A barátságok hőfokára jellemző, hogy többen házasságot is kötöttek.
A siker kezdete
Eggyüttesünk rendszeres résztvevői az Országos Szövetkezeti Néptáncfesztiválok területi döntőjének, ahol négyszer díjazottként eljutottak az országos bemutatóra is. Pécsett első helyezettek lettek, Bársony András a „ Legjobb felkészítő” díjat, Debreceni Erzsébet a „ Legjobb táncos” díjat nyerte. Ezután kapták jutalomként a 10 napos lengyelországi utat.
Díjak és utánpótlás nevelés
1966-ban a Népművelési Minisztérium dicsérő oklevelet, 1967-ben és 1970-ben pedig a „Kiváló együttes” címet érdemelték ki. Sikereik titka, hogy olyan koreográfusok táncait vitték színpadra, mint Rábai Miklós, Novák Ferenc, Dr. Béres András, Dr. Varga Gyula, Molnár István.
Gondot fordítottak az utánpótlás nevelésére. A gyermek- és ifjúsági csoportok vezetésére olyan lelkes és felkészült oktatókat találtak, mint Nagy Antal és Bársony Rózsa, akik maguk is kiváló táncosok voltak. 1974 és 1987 között Nagy Antal vezette a csoportot. Eredményességét jelzi, hogy 1975-ben a területi döntőn, Nagykállóban 3. díjat kaptak. 1980-ban országos ezüst minősítést nyertek. 1982-ben Finnország vendégi lehettek: Siilinjarviben közel 1200 nézőt sikerült lázba hozniuk. Ezután kapták meg a Művelődési Minisztérium „A Szociális Kultúráért” kitüntetést. 1983-ban érték el külföldön a legnagyobb sikerüket. Olaszországban a V. Atinai Nemzetközi Fesztiválon „Fesztiváldíjat” érdemeltek ki 12 ország csoportjainak nemes vetélkedésében.
Országos hírű koreográfus került az együttes élére
1987-től Kiss Ferenc személyében országos hírű koreográfus került az együttes élére, aki többek között Ausztráliában is tanított.
XII. Országos Szövetkezeti Fesztivál
1988-ban a XII. Országos Szövetkezeti Fesztiválon ugyancsak különdíjat kaptak, majd az országos minősítésen arany fokozattal jutalmazták őket. 1993-ban Zágrábban, majd Lengyelországban képviselték hazánkat. Ugyanebben az évben megvédték arany minősítésüket.
Új vezető
1996-tól Szegedi Csaba lett a csoport vezetője. A 45 éves jubileumi műsorra 11 koreográfus 21 táncát vihették közönség elé. Hatalmas siker volt. A záróképben közel 100 táncos volt egyidejűleg a színpadon. A Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat Kölcsey-díjjal ismerte el a művészeti munkát. 1997 óta rendszeresen jártak erdélyi gyűjtőutakra.
Majd 100-an táncolunk egy színpadon
2003. június elejétől Szűcs János vette át az együttes vezetését. Ez év nyarán az együttes néhány tagja sokadik alkalommal vendégszerepelhetett Hajdúböszörmény finn testvérvárosában, Siilinjarviben.
2004-ben a Sárospatakon megrendezett Amatőr Néptáncosok Országos Bemutatószínpadán 121 ponttal minősült az együttes. 2005-ben a Dr. Molnár István Koreográfusi Versenyen a Kékcsei páros botoló és ugrós csárdás című koreográfiával az alkotók (Hercz Beáta, Hercz Vilmos és Szűcs János elnyerték az első díjat).
Folyamatos szereplői vagyunk a magyarvistai falu kulturális életének
2006-ban a sárospataki minősítő fesztiválon 127,5 ponttal az együttes elnyerte a „ Jól minősült együttes” címet. Ettől az évtől folyamatos szereplői vagyunk a magyarvistai falu kulturális életének.
Az Aranysarkantyús táncos
2007-ben két táncos, Szűcs János és Török Péter elindult az Országos Szólótáncversenyen, ahonnan szép eredményekkel térhettek haza. Szűcs János Vásárhelyi László díjas és Aranysarkantyús táncos lett, Török Péter pedig Különdíjat kapott.
Egy újabb minősülés
2008-ban Hajdúböszörményben került megrendezésre a Néptáncosok Országos Bemutató Színpada, Minősítő Fesztivál, ahol az együttes megszerezte a „Jól minősült együttes” címet.
2010-ben Salgótarjánban 128,5 ponttal megszerezte a „ Jól minősült együttes” címet az együttes az Néptáncegyüttesek Országos Bemutató Színpadán.
A 2. Aranysarkantyús táncos
2011-ben Szűcs János megszerezte második „Aranysarkantyúját” Békéscsabán az Országos Szólótáncversenyen.
2011-ben került megrendezésre az I. Hajdúböszörményi Gyermek és Ifjúsági Néptáncfesztivál, ami szakmai körökben igen pozitív elbírálást kapott.
Újabb korszakhatár Együttesünk életében
A 2018-as év újabb korszakhatárt jelent a Bocskai Néptáncegyüttes történtében, ugyanis új vezető került az együttes élére Varga József (1992)személyében, aki Szűcs Jánostól vette át a stafétát. Elődeihez hasonlóan, az új együttesvezető is hatalmas elánnal, fiatalos lendülettel látott hozzá a munkához.
Nincs akadály!
2019. április 14-én tartották meg szokásostavaszi nagyműsorukat, melynek címe Lelkünk táncoló mezején… volt, december 20-án pedig tematikus karácsonyi műsort adtakKis Karácsony, Nagy Karácsony címmel.
Fennállása során a Bocskainak is számos nem várt kihívással kellett szembesülnie, azonban olyannal, mint amilyennel 2020 tavaszán találta szembe magát, még nem volt példa.2020. március 11én az Egészségügyi Világszervezet (WHO) világjárvánnyá, pandémiává nyilvánította a Covid19-koronavírus-járványt, amely teljesegészében felülírtakorábbi szokásainkat, mindennapirutinunkat, életvitelünket, valamint negatív hatást gyakorolt mottó a gazdaság minden szférájában, beleértve a kulturális ágazatotis.
A modern technológiának és a digitális kultúrának köszönhetően mégis sikerült biztosítani az együttes zavartalan működését. A táncosok otthonaikban önállóan gyakorolták a folyamatokat és a koreográfiákat, a szokásos próbák idején pedig az online térben találkoztak egymással. Augusztus 27-én a Bocskai téren a SGMK előtt adtak egyórás műsort Nem úgy lesz, mint volt régen címmel. Október 30-án mutatták be a Bakator Zenekarral közösen a Barangolás a Kárpát-medencében című ismeretterjesztő műsorukat.
2021. január 21-én a Magyar Kultúra Napja alkalmából adott műsorukat élőben követhették a nézők az interneten, április 30-án pedig Tánc a májusfa körüladtak online műsort. Augusztusban a Hajdúhéten már újból közönség előtt táncolhattak, december 19-én pedig a Karácsonykor éjfél tájban… című karácsonyi műsorukkal zárták az évet.
A Bocskai az elmúlt esztendőkben nem csak a színpadon, hanem a mindennapokban is igyekezett, igyekszik ápolni a népi hagyományokat és alkotó módon újrateremteni azokat. Az együttesben újra szokássá vált a hagyományos húsvéti locsolkodás és a betlehemezés. Annak érdekében, hogy ezeket a hagyományos népszokásokat minél többen láthassák és átélhessék, filmre vették őket.
Valamennyi fellépés alkalmával akár belföldön, akár külföldön az együttes méltó módon képviselte a várost és annak kulturális életét.
Keress minket
Ha érdeklődsz a néptánc iránt, viseletet szeretnél bérelni, belépnél néptánc csoportunkba vagy akár egy kíváló műsort szeretnél megtekinteni
KapcsolatSzolgáltatásaink